,

Karta Dużej Rodziny bardziej dostępna

Od nowego roku o przyznanie karty mogą ubiegać się również rodzice i małżonkowie rodziców, którzy mają lub kiedykolwiek mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci.

Oznacza to, że bez względu na wiek dzieci w chwili składania wniosku rodzicom będzie przysługiwać Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny.

Zachęcamy do składania wniosków i korzystania ze zniżek udzielanych przez przedsiębiorstwa publiczne oraz prywatnych usługodawców w całej Polsce. Wachlarz usług obejmuje wszystkie państwowe obiekty kulturalne i turystyczne. Karta upoważnia również do korzystania z oferty tysięcy partnerów prywatnych: sklepów, usług itp., których pełna lista dostępna jest na stronie www.rodzina.gov.pl. Posiadacze kart korzystają ponadto z rabatów na przejazdy komunikacją kolejową, paliwo oraz bilety wstępu do kin, muzeów, teatrów i parków narodowych. PZU oferuje dużym rodzinom zniżki w ubezpieczeniach, LOT tańsze bilety, PGE częściowe dofinansowanie do wymiany źródła ogrzewania, a Pekao zwrot części opłat bankowych.

Uzupełnieniem ogólnopolskiego programu wsparcia dla dużych rodzin jest również oferta lokalnych samorządów, które oferują niezależne preferencje dla rodzin wielodzietnych. W Piasecznie funkcjonuje program Piaseczyńskiej Karty Dużej Rodziny, który zapewnia m.in. tańsze nawet o 70% zajęcia edukacyjne w Centrum Kultury, pięćdziesięcioprocentową zniżkę na basen i obiekty sportowe oraz połowę zwrotu kosztów za ulgowe bilety komunikacji miejskiej dla dzieci z rodzin 4+.

Obecnie Referat Innowacji Miejskich wydaje rocznie ok. 1000 Ogólnopolskich Kart Dużej Rodziny oraz ok. 2000 kart piaseczyńskich. Przypominamy, że ogólnopolska karta występuje w dwóch formach – plastikowej i elektronicznej. Kartę elektroniczną można otrzymać bezpłatnie tylko do końca 2019 r.

Karta w wersji elektronicznej to spore ułatwienie dla jej posiadaczy. Oprócz możliwości wyświetlania wizerunku karty na urządzeniu mobilnym bez konieczności noszenia wersji plastikowej oferuje ona łatwe wyszukiwanie najatrakcyjniejszych ofert rabatowych znajdujących się w pobliżu.

Niebawem planowane jest również uruchomienie elektronicznej wersji naszej lokalnej Piaseczyńskiej Karty Dużej Rodziny. Obok powyższych zalet gminna aplikacja zawierać będzie intuicyjną wyszukiwarkę połączeń autobusowych oraz możliwość śledzenia pozycji danego autobusu on-line.

Aby uzyskać karty, należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. Nowe formularze wniosków dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.piaseczno.eu, na stronie www.karta.piaseczno.eu w zakładce „Jak uzyskać Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny” oraz w Referacie Innowacji Miejskich przy ul. Puławskiej 5 w Piasecznie.

Dla niezameldowanych na pobyt stały mieszkańców ubiegających się o Piaseczyńską Kartę Dużej Rodziny konieczne jest okazanie pierwszej strony deklaracji zeznania podatkowego PIT potwierdzonej w Urzędzie Skarbowym w Piasecznie ze wskazanym miejscem zamieszkania na terenie gminy Piaseczno.

Ogólnopolska karta wydawana jest w ciągu 30 dni, a piaseczyńska od ręki.