Akcja Sterylizacji i Kastracji zwierząt
,

Akcja bezpłatnej sterylizacji, kastracji i chipowania zwierząt w 2024 r.

Zapisy na tegoroczną akcję bezpłatnej sterylizacji, kastracji i chipowania zwierząt dla mieszkańców gminy Piaseczno rozpoczną się 28 lutego 2024 r. Zabiegi finansowane przez samorząd skierowane są przede wszystkim do osób, które nie są w stanie samodzielnie ich sfinansować.

W roku 2024, podobnie jak w latach ubiegłych, Gmina Piaseczno organizuje akcję bezpłatnej sterylizacji/kastracji i chipowania zwierząt. Chipowanie, czyli elektroniczne znakowanie zwierząt, polega na wprowadzeniu przez lekarza weterynarii pod skórę zwierzęcia mikrochipa. Chipowanie jest zabiegiem bezbolesnym dla zwierzęcia. Numer chipa jest rejestrowany w ogólnopolskiej bazie danych wraz z danymi właściciela pupila. Chipowanie to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt, umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela zwierzęcia. Zabiegi kastracji/sterylizacji zwierząt mają z kolei uniemożliwiać niekontrolowany rozród, a tym samym zapobiegać bezdomności zwierząt.

Bezpłatne zabiegi dla najbardziej potrzebujących

Z finansowanych przez samorząd zabiegów dla psów i kotów mogą korzystać osoby mieszkające na terenie gminy Piaseczno i płacące tu podatki, czego potwierdzeniem jest Piaseczyńska Karta Mieszkańca, którą trzeba okazać w gabinecie weterynaryjnym. Usługa jest całkowicie bezpłatna i odbywa się na koszt gminy. Na te zadania gmina przeznaczała dotychczas kwotę 140 tys. zł, w tym roku będzie to 170 tys. zł.

– Naszą intencją jest wspieranie tych mieszkańców, którzy posiadają zwierzęta, ale nie stać ich na komercyjny zabieg sterylizacji/kastracji – mówi wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.

Z bezpłatnych zabiegów nie mogą skorzystać hodowcy zwierząt. Właściciel zwierzęcia musi być mieszkańcem naszej gminy, co poświadcza, okazując Piaseczyńską Kartę Mieszkańca lub Piaseczyńską Kartę Dużej Rodziny. Zwierzę musi także posiadać chip lub zostać zachipowane przy okazji zabiegu sterylizacji/kastracji. W przypadku psów wymagane jest również, aby pies posiadał aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Właściciel zwierzęcia może wykonać maksymalnie jeden zabieg sterylizacji/kastracji w ciągu jednego roku, z kolei chipowanie odbywa się bez limitu. Piaseczyńska Karta Mieszkańca będzie weryfikowana w każdym z gabinetów weterynaryjnych przy pomocy specjalnej aplikacji informatycznej. Nie jest więc możliwe skorzystanie z usługi sterylizacji/kastracji zwierząt w dwóch różnych gabinetach weterynaryjnych.
W 2023 r. w ramach finansowanej przez gminę Piaseczno akcji wszczepiono 338 chipów oraz wykonano 316 zabiegów sterylizacji/kastracji zwierząt domowych i kotów wolno żyjących (76).

Zabiegi zrealizuje osiem gabinetów

Zlecenie na realizację zadania pn. „Usługa sterylizacji/kastracji/chipowania zwierząt dla mieszkańców gminy Piaseczno w 2024 r.” zrealizuje konsorcjum o nazwie Lekarze Weterynarii wolnej praktyki w gminie Piaseczno, którego pełnomocnikiem i liderem jest Iwona Piechowska prowadząca Przychodnię Weterynaryjną przy ul. Szkolnej 24 w Piasecznie. W skład konsorcjum wchodzi osiem gabinetów, które będą realizować usługę do końca roku 2024 lub do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na realizację tego zadania.
Zapisy na zabiegi rozpoczynają się 28 lutego 2024 r. i dopiero wtedy należy kontaktować się w tej sprawie z gabinetem wybranym spośród ośmiu niżej wymienionych. Osoby zainteresowane przeprowadzeniem zabiegu wypełniają niezbędne dokumenty na miejscu, w gabinecie weterynaryjnym.

Lista gabinetów realizujących w 2024 r. usługi mające na celu zapobieganie bezdomności zwierząt:

1. Przychodnia Weterynaryjna – Iwona Piechowska; ul. Szkolna 24, lok. 4, 05-500 Piaseczno; tel. 22 716 44 16, 605 256 582, piaseczno@vet-piaseczno.pl;
2. Przychodnia Weterynaryjna „Saba” – Janusz Jakubowski; ul. Księżycowa 11A, 05-540 Zalesie Górne; tel. 22 757 85 04, przychodniasaba@neostrada.pl;
3. Gabinet Weterynaryjny „Bema Vet” – Katarzyna Zapaśnik; ul. Grochowskiego 1/52, 05-500 Piaseczno; tel. 22 244 52 49, 604 405 953, bemavet@op.pl;
4. Całodobowa Lecznica dla Zwierząt – Ireneusz Niemywski; ul. Działkowa 42A, 05-509 Józefosław; tel. 22 716 93 67, 601 354 467, niemywski@wp.pl;
5. Gabinet Weterynaryjny – Tomasz Stawikowski, Piotr Nakonieczny; ul. Młynarska 23, lok. 57, 05-500 Piaseczno; tel. 502 183 952; 607 685 846, info@weterynarz-piaseczno.pl;
6. Przychodnia Weterynaryjna „Emde Vet” – Maciej Dereziński; ul. Ogrodowa 6, 05-509 Józefosław; tel. 22 110 52 27; 663 224 481, gabinet@emdevet.pl;
7. Gabinet Weterynaryjny „Gabor Vet” – Gabor Kamiński; ul. Marka Grechuty 7, 05-510 Chylice; tel. 22 750 31 24, weterynarz@gaborvet.pl;
8. Gabinet Weterynaryjny „Rubin Vet” s.c. – Rafał Kaczor, Zofia Maksymowicz; ul. Rubinowa 6, 05-500 Piaseczno; tel. 609 603 300, kontakt@rubinvet.pl.

,

Nowa linia na Piaseczyńską Kartę Mieszkańca

Informujemy, że od 1 września rusza bezpłatna linia 163 na trasie Piaseczno-Dobrzenica. To dodatkowa korzyść dla mieszkańców gminy, która zwiększy mobilność i ułatwi dostęp do różnych miejsc na terenie Prażmowa i okolic.

Szczegóły na stronie: www.przegladpiaseczynski.pl

Akcja Sterylizacji i Kastracji zwierząt
,

W dniu 15 lutego 2023 r. rozpoczną się zapisy na kolejną akcję bezpłatnej sterylizacji, kastracji i chipowania zwierząt dla mieszkańców gminy Piaseczno. Zabiegi finansowane przez samorząd skierowane są przede wszystkim do osób, które nie są w stanie samodzielnie ich sfinansować.

W roku 2023, podobnie jak w latach ubiegłych, Gmina Piaseczno organizuje akcję bezpłatnej sterylizacji/kastracji i chipowania zwierząt. Chipowanie, czyli elektroniczne znakowanie zwierząt, polega na wprowadzeniu przez lekarza weterynarii pod skórę zwierzęcia mikrochipu. Chipowanie jest zabiegiem bezbolesnym dla zwierzęcia. Numer chipu jest rejestrowany w ogólnopolskiej bazie danych wraz z danymi właściciela pupila. Jest ono doskonałą metodą zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela zwierzęcia. Zabiegi kastracji/sterylizacji zwierząt mają z kolei uniemożliwiać niekontrolowany rozród, a tym samym zapobiegać bezdomności zwierząt.

Bezpłatne zabiegi dla najbardziej potrzebujących

Z zabiegów dla psów i kotów finansowanych przez samorząd mogą korzystać osoby mieszkające na terenie gminy Piaseczno i płacące tu podatki, czego potwierdzeniem jest Piaseczyńska Karta Mieszkańca, którą trzeba okazać w gabinecie weterynaryjnym. Usługa jest całkowicie bezpłatna i odbywa się na koszt gminy.
– Na te zadania przeznaczamy corocznie kwotę 140 tys. zł. Naszą intencją jest wspieranie tych mieszkańców, którzy posiadają zwierzęta, ale nie stać ich na zabieg sterylizacji/kastracji – mówi wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. – Niestety każdego roku na bezpłatne zabiegi zapisuje się wiele osób, które stać na zakup rasowego zwierzęcia, ale chcą uniknąć samodzielnego sfinansowania zabiegu kastracji czy sterylizacji. W ten sposób pula zabiegów dostępnych dla mniej zamożnych osób, w tym m.in. tych, które przygarnęły bezdomne zwierzęta, znacząco się zmniejsza – zauważa wiceburmistrz.

Gmina nie może tej kwestii uregulować formalnie, wobec czego pozostaje nam jedynie apelowanie do wszystkich miłośników zwierząt o myślenie z troską nie tylko o swoim czworonogu, ale również tych, których właściciele nie będą w stanie zapłacić za komercyjny zabieg kastracji czy sterylizacji. Koszt zabiegu komercyjnego – w zależności od jego rodzaju oraz kliniki – waha się od 100 zł za kastrację kota do nawet powyżej 500 zł za sterylizację suki. Dla wielu osób samotnych i starszych, zwłaszcza w sytuacji, gdy koszty utrzymania zwierząt bardzo wzrosły w związku z inflacją, wygospodarowanie takich środków na zabieg jest ogromnym wyzwaniem.

Zasady korzystania z zabiegów finansowanych przez Gminę Piaseczno

Ograniczenia, które jako samorząd finansujący zabiegi możemy wprowadzić i z których korzystamy, dotyczą hodowców zwierząt, którzy nie mogą skorzystać z tej oferty. Właściciel zwierzęcia musi też być mieszkańcem naszej gminy, co poświadcza, okazując Piaseczyńską Kartę Mieszkańca lub Piaseczyńską Kartę Dużej Rodziny. Zwierzę musi także posiadać chip lub zostać zachipowane przy okazji zabiegu sterylizacji/kastracji. W przypadku psów wymagane jest również, aby pies posiadał aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Właściciel zwierzęcia może wykonać maksymalnie jeden zabieg sterylizacji/kastracji w ciągu jednego roku, z kolei chipowanie odbywa się bez limitu. Piaseczyńska Karta Mieszkańca będzie weryfikowana w każdym z gabinetów weterynaryjnych przy pomocy specjalnej aplikacji informatycznej. Nie jest więc możliwe skorzystanie z usługi sterylizacji/kastracji zwierząt w dwóch różnych gabinetach weterynaryjnych.
W 2022 r. w ramach finansowanej przez Gminę Piaseczno akcji wszczepiono 290 chipów oraz wykonano 449 zabiegów sterylizacji/kastracji zwierząt domowych i kotów wolno żyjących (70).

10 gabinetów wykona usługi dla Gminy

Zlecenie na realizację zlecenia pn. „Usługa sterylizacji / kastracji / chipowania zwierząt dla mieszkańców Gminy Piaseczno w 2023r.” zrealizuje konsorcjum o nazwie: Lekarze Weterynarii wolnej praktyki w Gminie Piaseczno, którego pełnomocnikiem i liderem jest prowadząca Przychodnię Weterynaryjną Iwona Piechowska przy ul. Szkolnej 24 lok. 4 w Piasecznie. Zapisy na zabiegi rozpoczną się 15 lutego 2023 r. i dopiero wtedy należy kontaktować się w tej sprawie z wybranym spośród dziesięciu poniższych gabinetów. Niezbędne dokumenty zainteresowani przeprowadzeniem wypełniają na miejscu, w gabinecie weterynaryjnym. W skład konsorcjum wchodzi 10 gabinetów, które będą realizować usługę do końca roku 2023 lub do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na realizację tego zadania.

Lista gabinetów realizujących w 2023 r. usługi mające na celu zapobieganie bezdomności zwierzą:  

  1. Przychodnia Weterynaryjna – Iwona Piechowska; ul. Szkolna 24 lok. 4, 05-500 Piaseczno, (22) 716 44 16; 605 256 582; piaseczno@vet-piaseczno.pl,
  2. Przychodnia Weterynaryjna Saba – Janusz Jakubowski; 05-540 Zalesie Górne; ul. Księżycowa 11A; (22) 757 85 04, przychodniasaba@neostrada.pl,
  3. Gabinet Weterynaryjny BemaVet – Katarzyna Zapaśnik; ul. Grochowskiego 1/52; 05-500 Piaseczno; tel. (22) 244 52 49 , 604-405-953, bemavet@op.pl,
  4. Gabinet Weterynaryjny Maciej Wojtczak, ul. Kościuszki 2, 05-500 Piaseczno, tel. (22) 756- 99-15, gabinet@piaseczno-vet.pl,
  5. Całodobowa Lecznica dla Zwierząt – Ireneusz Niemywski; ul. Działkowa 42A, 05-509 Józefosław, tel. (22) 716 93 67; 601 354 467, niemywski@wp.pl,
  6. Gabinet Weterynaryjny – Tomasz Stawikowski, Piotr Nakonieczny; ul. Młynarska 23 lok. 57, 05-500 Piaseczno, tel. 502 183 952; 607 685 846; info@weterynarz-piaseczno.pl,
  7. Gabinet Weterynaryjny – Joanna Sawicka; ul. Millenium 38, 05-503 Głosków, tel. 501 926 437; jsawicka352@gmail.com,
  8. Przychodnia Weterynaryjna EmdeVet; ul. Ogrodowa 6, 05-509 Józefosław, tel. (22) 110-52-27; gabinet@emdevet.pl,
  9. Gabinet Weterynaryjny GaborVet – Gabor Kamiński, ul. Marka Grechuty 7, 05-510 Chylice, tel. (22) 750 31 24; weterynarz@gaborvet.pl,
  10. Gabinet Weterynaryjny Rubinvet s.c. ul. Rubinowa 6, 05-500 Piaseczno, tel. 609-603-300, kontakt@rubinvet.pl.
,

Bilet Metropolitalny doładujesz w biletomacie

Od środy, 1 czerwca Bilety Metropolitalne będzie można doładować we wszystkich automatach biletowych – stacjonarnych i mobilnych. To w sumie ponad 3,2 tys. urządzeń.

Bilety Metropolitalne od początku czerwca będzie można kupić nie tylko w Punktach Obsługi Pasażerów, ale także we wszystkich biletomatach. Dziś w Warszawie i niektórych miejscowościach aglomeracji jest 819 stacjonarnych automatów biletowych. Dodatkowo wszystkie autobusy i tramwaje Warszawskiego Transportu Publicznego oraz pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej są wyposażone w biletomaty mobilne – to 2439 urządzenia. Tak więc mieszkańcy aglomeracji będą mogli kupić Bilety Metropolitalne w ponad 3,2 tys. punktów.

Czytaj więcej

Piaseczyńska Karta Mieszkańca

Zmiana regulaminu Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca

 

Piaseczyńska Karta Mieszkańca

Piaseczyńska Karta Mieszkańca

Informujemy, że z dniem 04 marca 2022 r. wchodzi w życie Zarządzenie nr. IM.0050.1.2022 Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno z dn. 04.03.2022 r. w sprawie określenia Regulaminu Programu Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca oraz określenia Regulaminu wydawania i użytkowania Piaseczyńskiej Mieszkańca Czytaj więcej

Koniec ważności karty - zdjęcie
,

Przedłużanie ważności karty

Aby przedłużyć ważność karty należy wypełnić wniosek. Wniosek można złożyć osobiście w siedzibie Referatu Innowacji Miejskich przy ul. Puławskiej 5 w Piasecznie lub elektronicznie poprzez indywidualne konto mieszkańca dostępne przez stronę https://karta.piaseczno.eu/logowanie/ lub bezpośrednio z aplikacji wyświetlającej Kartę w telefonie.

Czytaj więcej

Piaseczyńska Karta Dużej Rodziny

Częściowe zwroty za obiady

Posiadacze Piaseczyńskiej Karty Dużej Rodziny, których dzieci korzystają ze stołówki w Szkole Podstawowej nr 4 w Piasecznie mogą składać wnioski o częściowy zwrot kosztów poniesionych na zakup obiadów dla dzieci.
Czytaj więcej