5000 Piaseczyńskich Kart Mieszkańca

W ciągu dwóch miesięcy funkcjonowania programu wydanych zostało ponad 5000 kart, z czego około 35% to karty odebrane po wcześniejszym złożeniu wniosku internetowego.

Od 1 marca w piaseczyńskich autobusach linii L honorowana jest Piaseczyńska Karta Mieszkańca uprawniająca m.in. do darmowych przejazdów komunikacją gminną. Są już również pierwsze rabaty oferowane przez partnerów prywatnych. Na razie zgłosiło się osiem firm z różnych branż, ale wkrótce przybędzie ich dużo więcej, gdyż zainteresowanie programem wśród firm prywatnych jest spore. Szczegóły oferty rabatowej można znaleźć na stronie internetowej Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca – www.karta.piaseczno.eu.

– Oferta ulg i rabatów, do których upoważnia karta, powinna przekonać osoby niezdecydowane do rozliczania się w naszej gminie oraz dać pewne przywileje tym, którzy od lat płacą swój podatek w Piasecznie. Będziemy się starać, aby lista podmiotów uczestniczących w tym programie cały czas się powiększała i aby nasi mieszkańcy mieli dostęp do szerokiej gamy propozycji oferowanych przez naszych partnerów– mówi Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Zdzisław Lis.

– Zapraszamy mieszkańców do biura przy ul. Puławskiej 5, karty wydawane są przy trzech stanowiskach, dzięki czemu nie ma dużych kolejek i mieszkańcy obsługiwani są na bieżąco – mówi Tomasz Pawlak, kierownik Referatu Obsługi Karty Mieszkańca. – Osoby składające wniosek przez Internet mogą odebrać u nas swoją kartę z reguły już na następny dzień – dodaje.

Wniosek można złożyć przez Internet, wypełniając specjalny formularz elektroniczny na stronie www.karta.piaseczno.eu, lub osobiście w Referacie Obsługi Karty Mieszkańca przy ul. Puławskiej 5 w Piasecznie, tel. 22 726 80 43, e-mail: karta@piaseczno.eu.

Godziny pracy Referatu:
poniedziałek 8:00–18:00
wtorek–piątek 8:00–16:00